İstanbul’da “Dünya Gümrük Günü” Kutlandı

26 Ocak Dünya Gümrük Günü vesilesiyle İstanbul Muratbey Gümrük kompleksinde Çatalca Kaymakamı Sayın İnci SEZER BECEL, İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Yöneticileri, İstanbul  Gümrük Müşavirleri Derneği Yöneticileri, gümrük personeli ve mükelleflerin katılımıyla kutlama resepsiyonu düzenlendi.

İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Halil İbrahim BOZKUŞ söz konusu resepsiyonda yaptığı konuşmasının başında; sınır ötesinde ülke güvenliği, birlik ve beraberliği için cephede olan Mehmetciğimize şükranlarını sunarak Allah’tan yar ve yardımcıları olmalarını dilemiştir.

Sayın BOZKUŞ konuşmasında, ülkemizde ve tüm dünya gümrüklerinde gümrük günü olarak kutlanan bugünün kutlanılmasının, personelin iş motivasyonu ile kurum bilincini yükselttiğini ve ayrıca bakanlık proje ve faaliyetlerinin tanıtımına ve gerek ülke içi ve gerekse uluslararası düzeydeki paydaşlar ile olan işbirliğine katkı sunduğunu belirtmiştir.

Ayrıca İstanbul gümrük idarelerince yılda 4 milyonun üzerindeki gümrük işleminin yapıldığını, 200 milyar doların üzerinde mal hareketinin gerçekleştiğini, 2017 yılında İstanbul gümrüklerince yaklaşık 35 milyar TL hazineye gelir sağlandığını, 800 milyon değerinde kaçak eşyanın ülkemize girişinin engellendiğini belirterek önümüzdeki yıllarda bu istatistiklerin de daha yukarılara taşınması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca her türlü çalışmanın yapılmaya devam edeceğini söylemiştir.

Sayın BOZKUŞ konuşmasının sonunda, dünyada ve ülkemizde 7 gün 24 saat zor şartlarda vazife icra eden bütün gümrük çalışanlarının Dünya Gümrük Gününü kutlamıştır.