İstanbul Bölge Müdürlüğü

Halkalı Gümrük Tesislerinin Açılış Töreni Yapıldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Büyükçekmece'deki toplu açılış töreninden telekonferans ile katıldığı Halkalı Gümrük Müdürlüğü ve Büyükçekmece Tasfiye İşletme Müdürlüğünün yeni hizmet binaları Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ tarafından açılmıştır.

Açılışa Bakanımız Sayın TÜFENKCİ'nin yanı sıra, Müsteşarımız Sayın Cenap AŞCI, Müsteşar Yardımcısı Sayın İsmail YÜCEL, Gümrükler Genel Müdürü Sayın Mustafa GÜMÜŞ, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Sayın Abdullah SOYLU, Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Harun USLU, Bölge Müdürümüz Sayın Halil İbrahim BOZKUŞ, TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKSİ, GTİ Yönetim Kurulu Başkanı Arif PARMAKSIZ, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali KOPUZ, Bölge ve Bağlantı Müdürlük Yöneticilerimiz ve personeli ile özel sektör temsilcileri tarafından katılım sağlanmıştır.

Sayın Bakanımız yaptığı açılış konuşmasında gümrüklerin  modernizasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş, Çatalca TEM Otoyolu'nun yanı başında bulunan Muratbey Mahallesi'ne taşınan bağlantımız Halkalı Gümrük Müdürlüğünün dış ticaret çevreleri ve Türkiye ekonomisi için faydalı olacağına inandığını belirtmiştir.

Sözlerine "Ocak 2016 rakamlarıyla yaklaşık 150 milyon liraya mal olan yeni Halkalı  Gümrük Müdürlüğümüz bütün ihracat ve ithalatımızın yüzde 10'unu karşılayan bir konumda bulunmaktadır. Böyle bir tesisin ekonomimize kazandırılmasından dolayı başta o dönemde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapan Hayati Yazıcı'ya, Gümrük ve Turizm İşletmelerine (GTİ), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisine (TİM) ve Bakanlığımız personeline ayrı ayrı teşekkür ediyorum." şeklinde devam etmiştir.

Bakanlık olarak gümrük kapılarını artan dış ticaret hacmine cevap verebilecek kapasiteye ulaştırmak için gece gündüz çalışıldığını ifade eden Sayın TÜFENKCİ, İstanbul trafiğini zorlayan bağlantımız Erenköy Gümrük Müdürlüğünün de taşınacağını belirterek, "Hem bölgeyi trafik açısından rahatlatacağız hem o bölgede ithalat-ihracat işlemleri yapan firmalarımızı rahatlatacağız. Hem Anadolu'da hem de Avrupa'da iki sahada birden iç gümrükleme yapan modern tesislerin de inşallah önümüzdeki dönemde temellerini atmış olacağız." ifadelerini kullanmıştır.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Büyükçekmece’de halka hitap eden Cumhurbaşkanı Sayın ERDOĞAN’ın tören alanına bağlanarak ilettiği “hayırlı olsun” dilekleri ile açılış kurdelesi Bakanımız ve diğer yetkililer ile birlikte kesilmiştir.

Yeni hizmet binamızın ticaret erbabına ve tüm personelimize hayırlı olmasını diliyoruz.