20 Bin Adet Kaçak Cep Telefonu Ele Geçirildi

Atatürk Havalimanına Almanya’ya transit olarak gönderilmek üzere Hong Kong’dan getirilen  ve  Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğüne “polipropilen granül” cinsi eşya olarak beyan edilen paletlerden yaklaşık 20 bin adet telefon çıkmıştır.
 
AHL Kargo Gümrük Müdürlüğündeki transit işlemi sırasında ilgili kişiler tarafından söz konusu eşya 2 kap 2.140.- kg. “polipropilen granül” olarak beyan edilmiş, görevli gümrük ambar memuru ve muhafaza memuru tarafından Almanya’ya transit edilmesi gereken eşyanın ülke içerisine nakledilmeye çalışıldığının anlaşılması üzerine eşya X-Ray kontrolüne alınmış olup, X-Ray kontrolünden geçirilen paletlerin içerisinde cep telefonu ve aksesuarı olduğunun anlaşılması üzerine transit eşyası gümrük gözetimine alınarak tam muayene işlemi başlatılmıştır.   
 
Konuyla ilgili İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçak İstihbarat Müdürlüğünce yapılan kapsamlı inceleme ve soruşturma sonucunda, plastik hammaddesi olarak gümrüğe beyan edilen transit eşyasının İstanbul Başakşehirde bir depoya götürülmek üzere sahte belgelerle  geçici depolama yerinden çıkarılmaya çalışıldığı anlaşılmış olup, 2140 kg. ve 2 palet içerisinde, piyasa değeri yaklaşık 6 milyon TL olan, değişik marka ve modellerde toplamda 19.572 adet cep telefonu, 180 adet kulaklık, 3.572 adet batarya, 1.000 adet cep telefonu kapağı tespit edilmiştir.

Olayla ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunun kapsamında soruşturma açılmış ve bahse konu eşya ile ilgili el koyma kararı alınmıştır.